امام کاظم (ع) : کسی که در پی روزی حلال برای خود و خانواده اش باشد ، همانند کسی است که در راه خدا جهاد کند.

رسول خدا (ص) فرمود: هنگامی كه لقمه ای حرام در شكم بنده ای قرار گیرد، تمام فرشتگان آسمان ها و زمین او را لعنت می كنند.

	      	      	      	      	      	      رهبر انقلاب اسلامی امام خامنه ای
NULL

کتاب قانون نظام صنفی.pdf  دانلود

پروانه کسب معتبر چیست؟
پروانه کسب معتبر، مجوزی است که تاریخ اعتبار آن منقضی نگردیده، صاحب آن تغییرشغل نداده و واحد صنفی خود را به غیر واگذار و یا اجاره نداده باشد، واحد صنفی فعال و مکان آن تغییر نیافته باشد.

کارت مباشر چیست ؟
معمولا افرادی که بخواهند برای شعبه دوم واحدصنفی خود پروانه کسب بگیرند باید برای واحد صنفی قبلی خود مباشر تعیین نمایند و طبق ماده۷- مرجع صدور پروانه کسب ، موظف است با رعايت شرايط فردي مندرج در ماده (۳) آيين­ نامه ماده (۱۲) قانون براي فرد معرفي شده از سوي متقاضي، کارت مباشرت صادر نمايد. مدت اعتبار کارت مباشرت مطابق مدت پروانه کسب صادره خواهد بود. فرد صنفي مي­تواند نسبت به عزل يا تغيير مباشر اقدام و مراتب را به مرجع مذکور اعلام نمايد
در قانون و مقررات نظام صنفی زمان اعتبار کارت مباشرت لحاظ نشده است و در گذشته اعتبار یک ساله برای کارتهای مباشرت عرفا مورد اجرا واقع شده بود. اما با وضع این ماده؛ مدت اعتبار کارت مباشرت مطابق مدت پروانه کسب صادره خواهد بود.
فلذا  اعتبار کارت مباشرت های صادره محدود به مدت اعتبار پروانه ها خواهد بود و البته فرد صنفي مي­تواند نسبت به عزل يا تغيير مباشر اقدام و مراتب را به مرجع مذکور اعلام نمايد
تبصره- در هر صورت صاحب پروانه کسب مسئوليت ­هايي که قانوناً به عهده صاحب پروانه کسب مي­باشد را برعهده خواهد داشت
باید توجه داشت؛ مباشر یک رابطه قراردادی با صاحب پروانه کسب داشته و مسولیت های ناشی نسبت به پروانه و واحد صنفی برعهده صاحب پروانه کسب است. چنانچه با فعل یا ترک فعل مباشر، خساراتی به صاحب پروانه وارد گردد صاحب پروانه می تواند با مراجعه به محاکم صالحه نسبت به طرح دعوی و مطالبه خسارات از وی اقدام نماید . اما باید توجه داشت هر گونه اقدام از سوی مباشر برخلاف مقررات نظام صنفی؛ صاحب پروانه کسب نسبت به تخلفات مزبور دارای مسولیت بوده و انجام آن توسط مباشر رافع مسولیت صاحب پروانه نمی باشد

قانون در مورد واحدهایی که بیش از شش ماه تعطیل می باشند چه حکم میکند؟

براساس تبصره ۵ ماده ۱۲ ق.ن.ص ؛  در صورت عدم فعالیت بیش از شش ماه واحد صنفی، بدون اطلاع اتحادیه مربوطه یا تغییر محل کسب یا نوع فعالیت توسط صاحب پروانه کسب یا واگذاری محل صنفی دارای پروانه کسب به غیر، اتحادیه موظف است پس از اخطار پانزده روزه به واحد صنفی مزبور پروانه کسب را ابطال کند.
باید توجه داشت تشریفات شکلی مقرر در این تبصره باید مورد توجه و رعایت واقع شود و لزوما ابلاغ اخطاریه به واحد صنفی ضروری است و در صورتیکه با ابلاغ اخطاریه ظرف مهلت مقرر در این تبصره؛ فرد صنفی نسبت به اطلاع تعطیلی به اتحادیه مبادر نماید ؛ موضوع ابطال پروانه منتفی خواهد شد . لازم به ذکر است براساس ماده ۶ آیین نامه اجرایی ماده ۲۸ ق.ن.ص؛ اتحاديه موظف است در صورت عدم فعاليت واحدهاي صنفي بيش از شش ماه بدون اطلاع قبلي و پس از اخطاريه پانزده روزه و در صورت عدم بازگشايي، پروانه کسب واحد صنفي را باطل نمايد.
اما باید در خصوص صنوفی که موجب عسروحرج مصرف کننده نیز می باشد براساس تبصره ۴ ماده ۲۸ ق.ن.ص که ذیلا ایفاد می گردد اقدام شود:

تبصره ۴ (الحاقی مصوب ۱۲/۶/۱۳۹۲)ـ در مواردی که تعطیلی واحد صنفی به تشخیص کمیسیون نظارت شهرستان موجب عسر و حرج مصرفکننده میشود، واحد صنفی مزبور به جریمه نقدی از دو میلیون ریال تا بیست میلیون ریال محکوم میشود.

اماکن و مؤسساتی که مشمول اخذ گواهی تاییدیه از نیروی انتظامی هستند بشرح زیر می‌باشد.

۱ – هتلها ۲ – مسافرخانه‌ها ۳ – رستورانها ۴ – پانسیونها و مهدکودکها ۵ – سلف
سرویس‌ها ۶ – قهوه‌خانه‌ها ۷ – اغذیه‌فروشیها ۸ – چلوکبابی و‌چلوخورشتی‌ها و
طباخی‌ها ۹ – بوفه سینما و تئاتر ۱۰ – کافه‌تریاها ۱۱ – کافه قنادی‌ها ۱۲ –
آرایشگاه‌ها ۱۳ – آموزشگاههای رانندگی ۱۴ – فروشگاههای‌جراید و نشریات داخلی ۱۵ –
مؤسسات بارکش شهری ۱۶ – تعمیرگاههای دوچرخه و موتورسیکلت ۱۷ – عکاسی‌ها ۱۸ –
فروشگاههای جراید و نشریات‌خارجی ۱۹ – سینماها و تماشاخانه‌ها ۲۰ – فروشگاههای
اتومبیل ۲۱ – مؤسسات تبلیغاتی و تولید کننده فیلمهای تبلیغاتی ۲۲ – تعمیرگاهها،
اتوسرویسها و‌پارکینگها ۲۳ – مؤسسات توریستی و کرایه دهی اتومبیل ۲۴ – بنگاههای
مسافربری ۲۵ – کتابفروشیها ۲۶ – بنگاههای معاملاتی ۲۷ – کارگاههای اوراق‌اتومبیل
۲۸ – کارگاههای تعویض روغن، پنچرگیری و لاستیک‌فروشی اتومبیل ۲۹ – مؤسسات تاکسی
بار ۳۰ – کلیشه و گراورسازی‌ها ۳۱ – فروشگاههای لوازم‌یدکی اتومبیل ۳۲ – کارگاههای
نقاشی اتومبیل ۳۳ – چاپخانه‌ها ۳۴ – سمساری و امانت‌فروشیها ۳۵ – مؤسسات باربری ۳۶
– استودیوها ۳۷ – طلا و‌جواهرفروشیها ۳۸ – مؤسسات نشر و طبع ۳۹ – آموزشگاههای
خیاطی، ماشین‌نویسی و آرایشگر

 

*******************************************************************

 • افراد صنفی مکلفند در هر سال عوارض کسب و پیشه، حق عضویت‌ سالیانه اتحادیه و مالیات خود را بپردازند.
 • ‌افراد صنفی عرضه کننده کالا‌ها و خدمات مکلفند با الصاق برچسب‌روی کالا، یا نصب تابلو در محل کسب یا حرفه، قیمت واحد کالا یا دستمزد خدمت را‌به‌طور روشن و مکتوب و به‌گونه‌ای که برای همگان قابل رؤیت باشد، اعلام کنند.
 • هر فرد صنفی در مقابل دریافت ب‌ها، اجرت یا دستمزد باید صورت‌حسابی‌شامل نام و نشانی واحد صنفی، تاریخ، مبلغ دریافتی و نوع و مشخصات کالاهای فروخته‌شده یا خدمات انجام شده را به مشتری تسلیم دارد.
 • مجمع امور صنفی می‌تواند با تصویب کمیسیون نظارت مرکز استان، ‌بعضی از صنوف یا مشاغل را تا مبلغی معین، یا برخی دیگر را که دادن صورتحساب برای‌آن‌ها مشکل است، از دادن صورتحساب معاف کند.
 • افراد صنفی که کالاهای خود را به صورت کلی عرضه می‌دارند باید از‌صورتحسابهای چاپ شده استفاده کنند و مشخصات خریدار را نیز در آن بنویسند.
 •  ‌فرد صنفی، مسؤول انطباق کیفیت و کمیت هر نوع کالای عرضه شده یا‌خدمت ارائه گردیده با وجه یا اجرت دریافتی مندرج در صورتحساب است.
 • افراد صنفی مکلفند قوانین و مقررات جاری کشور، از جمله قوانین و‌مقررات صنفی، انتظامی، بهداشتی، ایمنی، حفاظت فنی و زیباسازی محیط کار و‌دستورالعمل‌های مربوط به نرخ‌گذاری کالا‌ها و خدمات را که از سوی مراجع قانونی‌ذی‌ربط ابلاغ می‌گردد، رعایت و اجرا کنند.
 • افراد صنفی مجاز نیستند برای جلب مشتری درباره محصولات، کالا‌ها یا‌خدمات، برخلاف واقع تبلیغ کنند. درغیر این صورت طبق ماده (۶۸) این قانون با آنها‌رفتار خواهد شد.

********************************************************************

 1. درصورتی که دارنده پروانه کسب بخواهد پروانه خود را به دیگری‌واگذار کند، باید درخواست کتبی خود را به اتحادیه تسلیم دارد. اتحادیه درصورت واجد‌شروط قانونی بودن فرد معرفی شده و با رعایت سایر مقررات، پروانه کسب متقاضی را‌باطل و پروانه جدیدی به نام فرد معرفی شده صادر می‌کند.
 2.  درصورتی که دارنده پروانه کسب محجور شود، قیم می‌تواند با رعایت‌غبطه محجور و طبق مقررات این قانون نسبت به اداره یا انتقال واحد صنفی اقدام کند.
 3. درصورت فوت صاحب پروانه کسب، حقوق متعارف ناشی از واحد‌صنفی متعلق به ورثه است. چنانچه ورثه یا نماینده قانونی آن‌ها مایل باشند، درصورت دارا‌بودن شروط فردی، می‌توانند ظرف مدت دو سال نسبت به اخذ پروانه کسب با رعایت‌مقررات اقدام کنند. پس از انقضای مهلت مقرر پروانه متوفی از درجه اعتبار ساقط است.

********************************************************************

از افتتاح تا پلمب واحدهای صنفی :

 • هرگاه شخصی بخواهد فعالیتی صنفی را آغاز کند، ابتدا باید به اتحادیه‌ذی‌ربط مراجعه و تقاضای کتبی خود را تسلیم و رسید دریافت دارد. اتحادیه مکلف است‌در چارچوب مقررات نظر خود را مبنی بر رد یا قبول تقاضا حداکثر ظرف پانزده روز با‌احتساب ایام غیرتعطیل رسمی به صورت کتبی به متقاضی اعلام کند. عدم اعلام نظر در‌مدت یاد شده به منزله پذیرش تقاضا محسوب می‌گردد. درصورت قبول تقاضا توسط‌اتحادیه، متقاضی باید از آن تاریخ ظرف حداکثر سه ماه مدارک مورد نیاز اتحادیه را تکمیل‌کند و به اتحادیه تسلیم دارد. درغیر این صورت متقاضی جدید محسوب خواهد گردید.
 •  اتحادیه موظف است پس از دریافت تمام مدارک لازم و با رعایت ضوابط، ظرف پانزده‌روز نسبت به صدور پروانه کسب و تسلیم آن به متقاضی اقدام کند. همچنین متقاضی‌پروانه کسب موظف است از تاریخ دریافت پروانه کسب ظرف شش ماه نسبت به افتتاح‌محل کسب اقدام کند.
 • چنانچه اتحادیه درخواست متقاضی پروانه کسب را رد کند یا از صدور‌پروانه کسب استنکاف ورزد، باید مراتب را با ذکر دلایل مستند به طور کتبی به متقاضی‌اعلام کند. درصورتی که متقاضی به آن معترض باشد، می‌تواند اعتراض کتبی خود را‌ظرف بیست روز از تاریخ دریافت پاسخ به مجمع امور صنفی ذی‌ربط تسلیم دارد. ‌مجمع امور صنفی مکلف است طی پانزده روز به اعتراض متقاضی رسیدگی و نظر‌نهائی خود را برای اجرا به اتحادیه مربوط اعلام کند.
 • محل دایر شده به وسیله هر شخص حقیقی یا حقوقی که پروانه کسب‌دائم یا موقت برای آن صادر نشده باشد، با اعلام اتحادیه رأساً ازطریق نیروی انتظامی‌پلمب می‌گردد.
 • قبل از پلمب محل دایر شده، از ده تا بیست روز به دایرکننده مهلت داده‌می‌شود تا کالاهای موجود در محل را تخلیه کند.
 • کسانی که پلمب یا لاک و مهر محل‌های تعطیل شده در اجرای این قانون‌را بشکنند و محل‌های مزبور را به نحوی از انحاء برای کسب مورد استفاده قرار دهند، به‌مجازات‌های مقرر در قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.
 • پرداخت عوارض توسط اشخاص موضوع این ماده موجب احراز هیچ‌یک از حقوق صنفی نخواهد شد.
 • واحد صنفی تنها درموارد زیر پس از گذرانیدن مراحل مندرج در‌آئین‌نامه‌ای که به تصویب وزیر بازرگانی خواهد رسید، به طور موقت از یک هفته تا‌شش‌ماه تعطیل می‌گردد:

‌الف – اشتغال به شغل یا مشاغل دیگر در محل کسب، غیر از آنچه در پروانه کسب‌قید گردیده یا کمیسیون نظارت مجاز شمرده است.

ب – تعطیل محل کسب بدون دلیل موجه حداقل به مدت پانزده روز برای آن دسته‌از صنوفی که به تشخیص هیأت عالی نظارت موجب عسر و حرج برای مصرف کننده‌می‌شود.

‌تبصره – تشخیص موجه بودن دلیل با مجمع امور صنفی است. ج – عدم پرداخت حق عضویت به اتحادیه براساس ضوابطی که در آئین‌نامه‌مصوب کمیسیون نظارت تعیین شده است.

‌د – عدم اجرای مصوبات و دستورات قانونی هیأت عالی و کمیسیون نظارت که به‌وسیله اتحادیه‌ها به واحدهای صنفی ابلاغ شده است.

‌تبصره – تشخیص عدم اجرا بر عهده مجمع امور صنفی است.

‌هـ – عدم اجرای تکالیف واحدهای صنفی به موجب این قانون.

‌تبصره ۱ – تعطیل موقت واحد صنفی با اعلام اتحادیه، رأساً از طریق نیروی‌انتظامی به عمل می‌آید.

‌تبصره ۲ – هر فرد صنفی که واحد کسب وی تعطیل می‌شود می‌تواند به کمیسیون‌نظارت شکایت کند. نظر کمیسیون نظارت که حداکثر ظرف دو هفته اعلام خواهد شد، ‌لازم‌الاجراء است. در صورت اعتراض فرد صنفی می‌تواند به مراجع ذی‌صلاح قضایی‌مراجعه کند.

تخلفات و جریمه‌ها

 • گران‌فروشی: عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت به‌بهائی بیش از نرخ‌های تعیین شده به وسیله مراجع قانونی ذی‌ربط، عدم اجرای مقررات و‌ضوابط قیمت‌گذاری و انجام دادن هر نوع عملی که منجر به افزایش بهای کالا یا خدمت به‌زیان خریدار گردد. ‌جریمه گران‌فروشی، با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح زیر است:

 ‌الف – جبران خسارت وارد شده به خریدار و جریمه نقدی معادل مبلغ‌گران‌فروشی، درصورتی که جریمه نقدی کمتر از پنجاه هزار (۰۰۰ ۵۰) ریال باشد، جریمه‌نقدی معادل پنجاه هزار (۰۰۰ ۵۰) ریال خواهد بود.

ب – چنانچه کل مبلغ جریمه‌های نقدی پس از سومین مرتبه تخلف به بیش از دو‌میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۲) ریال برسد، پارچه یا تابلو بر سردر محل کسب به عنوان متخلف‌صنفی به مدت ده روز نصب خواهد شد.

ج – درصورتی که کل مبلغ جریمه‌های نقدی پس از چهارمین مرتبه تخلف به بیش‌از بیست میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۲۰) ریال برسد، پارچه یا تابلو بر سردرمحل کسب به‌عنوان‌متخلف صنفی نصب و محل کسب به مدت سه ماه تعطیل خواهد شد.

 • کم فروشی: عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت کمتر از‌میزان یا معیار مقرر شده. ‌جریمه کم فروشی با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح زیر است:

 ‌الف – جبران خسارت وارد شده به خریدار و جریمه نقدی معادل دو برابر مبلغ‌کم‌فروشی. درصورتی که جریمه نقدی کمتر از مبلغ یکصد هزار (۰۰۰ ۱۰۰) ریال باشد، ‌جریمه نقدی معادل یکصد هزار (۰۰۰ ۱۰۰) ریال خواهد بود.

ب – چنانچه کل مبلغ جریمه‌های نقدی پس از سومین مرتبه تخلف به بیش از دو‌میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۲) ریال برسد، پارچه یا تابلو بر سردر محل کسب به عنوان متخلف‌صنفی به مدت ده روز نصب خواهد شد.

ج – درصورتی که کل مبلغ جریمه‌های نقدی پس از چهارمین مرتبه تخلف به بیش‌از بیست میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۲۰) ریال برسد، پارچه یا تابلو برسردر محل کسب به عنوان‌متخلف صنفی نصب و محل کسب به مدت چهار ماه تعطیل خواهد شد.

 • ‌تقلب : عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمتی که ازلحاظ‌کیفیت یا کمیت منطبق با مشخصات کالا یا خدمت ابرازی یا درخواستی نباشد. ‌جریمه تقلب، با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح زیر است:

الف – مرتبه اول – جبران خسارت وارد شده به خریدار و جریمه نقدی معادل‌چهاربرابر مابه‌التفاوت ارزش کالا یا خدمت ابرازی یا درخواستی و کالای عرضه یا فروخته‌شده یا خدمت ارائه داده شده، درصورتی که جریمه نقدی از مبلغ یکصد هزار (۰۰۰ ۱۰۰) ریال کمتر باشد، جریمه نقدی معادل یکصد هزار (۰۰۰ ۱۰۰) ریال خواهد‌بود.

ب – مرتبه دوم – جبران خسارت وارد شده به خریدار و جریمه نقدی به میزان‌هشت برابر مابه‌التفاوت ارزش کالا یا خدمت ابرازی یا درخواستی و کالای عرضه یا‌فروخته شده یا خدمت ارائه داده شده، درصورتی که جریمه نقدی از مبلغ دویست هزار (۰۰۰ ۲۰۰) ریال کمتر باشد، جریمه نقدی معادل دویست هزار (۰۰۰ ۲۰۰) ریال خواهد‌بود.

ج – مرتبه سوم – جبران خسارت وارد شده به خریدار، جریمه نقدی معادل دوازده‌برابر مابه‌التفاوت ارزش کالا یا خدمت ابرازی یا درخواستی و کالای عرضه یا فروخته شده‌یا خدمت ارائه داده شده و نصب پارچه یا تابلو بر سردر محل کسب به عنوان متخلف‌صنفی و تعطیل محل کسب به مدت شش ماه، درصورتی که جریمه نقدی از مبلغ یک‌میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۱) ریال کمتر باشد، جریمه نقدی معادل یک میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۱) ‌ریال خواهد بود.

‌تبصره ۱ – درصورت تقاضای خریدار مبنی بر استرداد کالای مورد تقلب، فروشنده‌علاوه بر تحمل مجازاتهای مقرر، مکلف به قبول کالا و استرداد وجه دریافتی به خریدار‌خواهد بود.

‌تبصره ۲ – درصورتی که در قوانین دیگر برای عمل متقلبانه مجازات شدیدتری‌پیش‌بینی شده باشد، فرد متقلب به مجازات مزبور محکوم خواهد شد.

 •  جریمه عدم درج قیمت: عبارت است از نصب نکردن برچسب قیمت بر کالا، ‌استفاده نکردن از تابلو نرخ دستمزد خدمت در محل کسب یا حرفه یا درج قیمت به نحوی‌که برای مراجعه‌کنندگان قابل رؤیت نباشد. جریمه عدم درج قیمت در هر بار تخلف‌دویست هزار (۰۰۰ ۲۰۰) ریال است.
 • جریمه عدم صدور صورتحساب: عبارت است از خودداری از صدور‌صورتحسابی که با ویژگی‌های مندرج در ماده (۱۵) این قانون منطبق باشد. جریمه عدم‌صدور صورتحساب در هر بار تخلف دویست هزار ریال (۰۰۰ ۲۰۰) ریال است.

‌چنانچه براثر وقوع تخلف‌های مندرج در این قانون، خسارتی به‌اشخاص ثالث وارد شود، به درخواست شخص خسارت دیده، فرد صنفی متخلف، علاوه‌بر جریمه‌های مقرر در این قانون، به جبران زیانهای وارد شده به خسارت دیده نیز محکوم‌خواهد شد.